כתובתנו: דוד שמעוני 20 ירושלים מיקוד 9262325 טל' 02-6228083

פעילויות עתי"ד
עמוד הבית >> פעילויות >> תורה >> תלמידים >> משנני עתיד

משנני עתיד - למידת התורה בדרך חוויתית

קהל היעד:
כיתה:
משך הפעילות:
העצמת תלמידיםתגבור תורני
משנני עתיד

תכנית עתי"ד מבקשת להטמיע תכניות לימוד המלמדות את התורה באהבה וברננה. לפיכך הוחל בתש"ע, בהטמעת תכנית "משנני עתי"ד", תכנית בה התלמידים לומדים את כל חמשת חומשי התורה תוך קריאתם בטעמי המקרא. כל בית ספר בוחר עבור כל כיתה, בהתאם לאוכלוסיית התלמידים, האם לקרוא את התורה בטעמים מרוקאיים, ירושלמיים או אשכנזיים. תכנית זו מיועדת לכיתות ב'- ו', בנים ובנות, כאשר בכל שנה נלמד חומש אחד. לימוד התורה בשירה מאהיב את הלימוד, מעצים את הזיכרון, והתלמידים ה"שרים" את התורה מעשירים את ה"גירסא דינקותא" שלהם. התלמידים לומדים את פשט המקרא כשלב בסיסי להבנת המדרשים. השינון מסייע להפנמת הסיפור, החוקים, הערכים והשפה המקראית באופן ישיר ועמוק.

התכנית נלמדת בשעה שבועית מידי יום, סה"כ חמש שעות שבועיות. מורי בית הספר המלמדים את התכנית מקבלים הדרכה וליווי מעתי"ד. לימוד זה בנוסף על האהבה והידע שהוא מנחיל העלה את הישגיהם של התלמידים בבחינות בלשון. משרד החינוך, בהכירו את התועלת שמפיקים התלמידים מלימוד זה, אף אישר למנהלים להתייחס לשלוש שעות מתוך החמש ("לצבוע" שעות אלו) כאל שעות לימוד שפה או תנ"ך.

תכנית "משנני עתי"ד" מוטמעת באופן הדרגתי בבתי הספר. תחילה בכיתות ב' ובכל שנה מתווספת שכבת תלמידים ללימוד. בתי הספר המתעתדים ללמד את תכנית "משננים" מתבקשים לשלוח עד שלושה מורים שילמדו את התכנית בשלושה ימי עיון מרוכזים במהלך חופשת הקיץ כהכנה להוראה, ובימי השלמה במהלך השנה.

בשנת תשע"א, התקיים כנס לימוד "משנני עתי"ד" ראשון בירושלים. כ -900 תלמידים מכל הארץ הלומדים את התכנית עלו לירושלים, ובמעמד חגיגי רב רושם, קראו קבוצות שונות פרשיות מהתורה בטעמים שונים. מטרת הכנס היא ליצור "גאוות יחידה" בקרב מורי ותלמידי התכנית, ולהשמיע ברבים את קולו המתרונן של לימוד התורה.

 
ככה זה עובד אצלנו
העצמת לימודי הקודש
הראל כפר הרואה
בקיאות בפשט המקראי, קריאה מוטעמת בחומש
עקיבא בת ים
לימוד המקרא בניגון
נעם מורשת ישורון
ידיעת התורה פשט הפסוקים בקרב התלמידים
רמבם בית דגן
קריאה מוטעמת ונכונה ,ביסוס השפה העברית
נחלים מרחבים
פעילויות קשורות
קיוסק המצוות- מרכ...
חיזוק התנהגות נאותה בהפסקות
אמצעי פשוט ובסיסי לעיצוב התנהגות נקרא בשפה המקצועית " כלכלת אסימונים"
קיוסק המצוות- מרכ...
חיזוק התנהגות נאותה בהפסקות
אמצעי פשוט ובסיסי לעיצוב התנהגות נקרא בשפה המקצועית " כלכלת אסימונים"
Site by Visual - Pure Interactive

כל הזכויות שמורות | תנאי שימוש